Salon RENAULT w Warszawie - DECAR

Samochody osobowe i dostawcze - kredyt, leasing, najem długotermionowy

DECAR WARSZAWA

Renault ESPACE

Wygląd luksusowego crossovera, funkcjonalność rodzinnego vana i komfort jazdy właściwy wysokiej klasy limuzynie - właśnie taki jest Renault Espace najnowszej, piątej generacji. Nim wspomnę o jego unikalnym stylu i niespotykanych w innych samochodach rozwiązaniach, chciałem kilka słów poświęcić pierwszej generacji modelu. Renault Espace z roku 1984 był bowiem prekursorem nowego motoryzacyjnego trendu samochodów wielkoprzestrzennych. Był to pierwszy rodzinny samochód tego typu w historii europejskiej motoryzacji (w USA kilka miesięcy wcześniej premierę miał Chrysler Voyager).

O ile np. Talisman idealnie wpasowuje się w obowiązujący dla sedanów trend wzorniczy, o tyle Espace nie wpasowuje się w nic - on po prostu stanowi oryginalną, niespotykaną w innych markach formę. Patrząc na najnowszą generację Renault Espace widzimy dużego, prestiżowego crossovera, który w niczym nie przypomina żadnego innego samochodu. Espace posiada unikalną, elegancką i dynamiczną sylwetkę. Samochód nie przytłacza proporcjami i pomimo całkiem sporej długości (4.85 m) sprawia wręcz wrażenie pojazdu lekkiego i zwinnego.

Nigdy bym nie przypuszczał, że pisząc artykuły o samochodach osobny akapit poświęcę lewarkowi. No bo cóż oryginalnego można wymyślić w świecie dźwigni zmiany biegów? A jednak… chodzi o sterowanie automatycznymi skrzyniami biegów EDC w Renault Espace. Shift by Wire to przejęte z Formuły 1 rozwiązanie zwiększające precyzję i płynność pracy skrzyni dzięki lepszej kontroli siły zmiany biegów. Takie są praktyczne korzyści z zastosowania tego rozwiązania. Na zewnątrz zaś Shift by Wire oznacza brak mechanicznego połączenia dźwigni z wewnętrznymi elementami skrzyni biegów, co umożliwiło wprowadzenie „wiszącej” środkowej konsoli oraz kompaktowej, stwarzającej wrażenie lekkości dźwigni zmiany biegów.

Espace to samochód wielkoprzestrzenny, występujący w wersji pięcio-i siedmioosobowej. Do czwartej generacji było to samochód wręcz przepastny a teraz jest po prostu wielkoprzestrzenny... bo Espace to przecież nie koniec oferty Renault w segmencie pojazdów osobowych, gdyż jeszcze jest Renault Trafic. Miejsca jest dość dla wszystkich, bagażnik ma 680 l pojemności (do rolety)

Tags: Renault, van, crossover, samochód rodzinny, Espace

UA-358204-8